Top Page

Turistika

Meteoradar

Broumovské stěny

Základní informace:
Co:  Dovolená v Broumovských stěnách
Kde:  Police nad Metují a okolí
Kdy:  9. - 14.8.2010
Účastníci:  Milan st, Hanka, Werner, Luďka

Letošní dovolenou jsme umístili do Broumovských skal. Jako základnu jsme zvolili městečko Police nad Metují, odkud bylo relativně blízko do všech míst, která jsme chtěli navštívit.

V tomto článku Vás tentokráte nebudu nudit vlastními prožitky, pouze se uchýlím ke strohému popisu jednotlivých cest, doprovozenému něco fotografiemi,v závěru pak k poznámkám k pár zajímavostem, které jsme navštívili.

Broumovské stěny

mapa

Pondělí

Police – po zelené na Ostaš (sousoší Krista na hoře Olivetské)– na Ostaši na okruh po modré skalním městem – zpět po zelené do Police

Foto z Ostaše

Zde je krátké videoÚterý

Hlavňov – po červené Kovářskou roklí nahoru – pod ústím doprava po zelené na Hvězdu – zde po červené na jihovýchod přes Supí hnízdo – na první křižovatce po žluté doprava zpět do Hlavňova

Foto - Broumovské stěny severStředa

Výlet na kole do Polska ke stolovým horám: Police (po červené cyklostezce) – Bělá – Machov – Machovská Lhota – přes hranice do Polska – 4 km stoupání do Karlowa – zde po zelené do Pasterky – po modré na Machovský kříž – po zelené na rozcestí pod Božanovským Špičákem – po modré na Pánův kříž a nad Slavný – po žluté přes Slavný do Žlutého dolu – po červené do Hlavňova a Police

stolové hory

Odpoledne výlet autem do Broumova

Broumov

Foto - na kole do PolskaČtvrtek

Slavný po žluté nad Slavný zde odbočkou po červené na vyhlídku na Čertovu tchýni a hřiby – zpět nad Slavný a po žluté Zaječí roklí na Kamenou bránu – na křižovatce se zelenou doprava a po ní na červenou zpět na Slavný

výhled na sever

Večer barokní housle v kostele Nanebezvetí panny Marie v Polici

Foto - Broumovské stěny jihPátek

Skály (Bischovstein Teplické skály) – okruh po zelené přes Čáp, Lokomotivu na modrou a zpět do Skal.

Foto z Teplických skalSobota

Na zpáteční cestě jsme se zastavili na zámku v Náchodě

Foto z náchodského zámkuZajímavosti, které jsme navštívili:

Broumovské stěny
Zhruba 12 km dlouhý zalesněný hřeben se táhne od Honského špičáku (652 m n.m.) až k pohraničnímu sedlu pod Hejšovinou. Výrazný nesouměrný skalnatý hřeben (kuesta) je místy jen několik metrů široký.
Oblast je velmi rozsáhlá a je tvořena krásnými exempláři pískovcových skal, hlubokými roklemi, soutěskami, krásnými vyhlídkovými místy a bohatými lesy. Zdejším unikátním místem jsou tzv. Slavěnské hřiby, které můžete spatřit v lese nad obcí Slavný. Svou podobu - podobu hřibů získaly nerovnoměrným zvětráváním.

hřiby Zaječí rokle hřiby

Ostaš
Izolovaná stolová hora 5 km severozápadně od Police nad Metují. Hora je lemována strmými skalními útvary o výšce až 40 metrů, dosahuje výšky 700 m n.m. a velikosti plošiny 500 x 400 metrů. Na východní straně vrcholové části se vytvořilo malé skalní město Horní labyrint s pojmenovanými skalními útvary jako Zbrojnoš, Medvědi, Mohyla smrti a Žába. Polickým zlomem je hora rozdělena na dvě oblasti. Spodní část - Dolní labyrint (Kočičí skály) je oproti horní části o 100 metrů níže. Součástí tohoto skalního města je i 30 metrů dlouhá puklina Sluj českých bratří.

Ostaš Zbrojnoš Mohyla smrti Čertovo auto

Hvězda
Dne 18. června 1664 zachvátil veliký požár Broumovský klášter. Oheň byl tak silný, že se dokonce roztavily i zvony na věži. Kupodivu tahle tragédie by se dala nazvat úplným počátkem kaple na Hvězdě. V roce 1670 totiž nechal opat Tomáš Santorius postavit na skále u staré stezky z Police do Broumova, na hřebeni Broumovských stěn, veliký kříž. Na vrcholku byl kříž ozdoben velkou pozlacenou hvězdou, pocházející z tzv. „Červené věže“ vyhořelého kláštera. Během proplouvání času se mezi lidmi ujalo obecné pojmenování orientačního bodu, viditelného až z Broumova – HVĚZDA. V roce 1732 začala na tomto místě výstavba kaple a o rok později byla dokončena.

kaple Hvězda

Broumovský klášter
V Broumovském klášteře se nachází i Turínské plátno, což je relikvie, o níž se zejména v katolické církvi traduje, že je plátnem, do nějž krátce po ukřižování bylo zahaleno tělo Ježíše Krista, poté co jej z kříže sňali Josef z Arimatie a Nikodém. Na plátně je pouhým okem viditelný otisk mužské postavy. Název plátna je odvozen od italského města Turín, kde je tato relikvie od roku 1578 uchovávána.
V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nad kaplí sv. Kříže za zlaceným štukovým věncem s nápisem SANCTA SINDON v dřevěné schránce nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651.
U plátna byla přiložena autentika (průvodní listina), z které je zřejmé, že plátno daroval v roce 1651 turínský arcibiskup Julius Caesar Bergiria opatu u sv. Mikuláše na Starém Městě pražském, pozdějšímu pražskému arcibiskupovi Matoušovi Ferdinandovi Sobkovi z Bílenberka. Ten ji za svého života daroval broumovskému klášteru. V dokumentu je uvedeno, že kopie byla při slavnostním obřadu dotýkána s originálem a vyjmenovává slavné účastníky ceremonie. Rovněž zaznamenává jména osob, kteří plátno M. F. Sobkovi z Itálie do Čech doručili.
Broumovská kopie je téměř rozměrově shodná s originálem (4,36 m délka a 1,1 m šířka). Obraz na lněném plátně s klasickou vazbou osnova - útek (na rozdíl od originálu) je namalován čtyřmi odstíny hnědavé barvy (přírodní pigment). Na plátně je zvláštním způsobem vidět postava o výšce 170 až 180 cm z přední a zadní strany. Uprostřed je namalován nápis EXTRACTVM AB ORIGINALI (vytaženo z originálu).
Na světě se nachází kolem 40ti podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp) a rovněž patří k nejzdařilejším.

Turínské plátno klášter klášter klášter Vamberecká mumie

Zavítali jsme také i za trochou kultury:
Sólový recitál významného českého virtuosa na barokní a klasicistní housle Václava Návrata, který při svém houslovém recitálu spolupracuje s theorbistou a hráčem na různé druhy louten Přemyslem Vackem. Koncert byl v kostele Nanebevzetí panny Marie v Polici.

Několik postřehů na konec:

- Police nad Metují, kde jsme byli ubytováni, se mi jevila jako velmi upravené, čisté město (dokonce i kolem paneláků), které žije pohodovým životem s velkým důrazem na svou tradici. Během naší návštěvy zde probíhala tradiční pouť a několik kulturních akcí, výstav (dřevěné pohlednice, fotografie) a koncertů, jichž bylo v letním kalendáři nepřeberně.
- Co se týče turistických možností – jedním slovem: Ráj. Jak pro pěší, tak i pro cyklisty, i když musím dodat, že ač si myslím, že jsem na kole něco projel, zdejší některé cyklostezky jsou vedeny docela tvrdým terénem.
- Ubytováni jsme byli v penzionu Brillia v chalupě k naší úplné spokojenosti, mohu doporučit.
- Záměrně jsme se vyhýbali v této lokalitě asi nejatraktivnějším místům jako jsou Adršpašské skály a když jsme zavítali do Teplických, tak jsme „dali“ jen jejich jižní zelený okruh. Odměnou nám za to byl úžasný klid v nepřelidněné přírodě, dokonce i o prázdninách.

Všechny galerie:

Ostaš,  Broumovské stěny - sever,  na kole do Polska,  Broumovské stěny - jih,  Teplické skály,  Broumov,  Náchoský zámek,  Police nad metují  

Začátek
Zajímavosti

Pokud chcete vložit komentář k této stránce, prosím, vyplňte následující formulář:
Ukaž emotikony...

Komentáře
skalnimesta (2011-06-25 14:05:25)
Když už ty texty kopírujete slovo od slova, tak tam m?žete dát i p?vodní zdroj http://skalnimesta.cz/cz/ostas-stolova-hora.html
 Naposledy změněno: 24.11.2019 (opt. IE7.0. - 1024x768) Admin®2007-21 Dnes je: Čtvrtek, 18.04.2024, svátek má: Valérie, zítra: Rostislav 
Valid XHTML 1.0 Strict