Top Page

Turistika

odr Cyklotrasy

Pěšotrasy

odr Zajímavosti

Meteoradar

Trasa č. 1



Trasa číslo 1 - 18 km
Milíkov - Javořina - Podlesí - Úbočí - Dolní Žandov - Salajna - st. silnice - Milíkov

Popis trasy
Doporučeným místem startu je Milíkov, kam lze odbočit ze silnice E6 Sokolov - Cheb vlevo u Kamenného Dvora.
Náročnost trasy 1 v rámci stupnice 1 - 3.

Z Milíkova vycházíme od kostela po zelené turistické značce ve směru na Javořinu, kde se nacházejí bývalé radioaktivní lázně Kneiflbach s dosud činným a vyhledávaným radioaktivním pramenem.. Po příchodu na modrou značku doporučuji pokračovat po ní cca 700 m ve směru na Horní Lazy, až k pěkné zděné kapli, dříve významnému poutnímu místu. Po její prohlídce pokračovat v protisměru po modré značce ve směru na Podlesí, kde je možno shlédnout stálou výstavu historické hasičské techniky..
Po cca 2 km prochází modrá značka Úbočím, cca 0,5 km za ním v místě bývalého hradu Boršengrun odbočit u rybníka vlevo a po cca 150 m po neznačené cestě dojdete na starý židovský hřbitov. Po jeho prohlídce se vrátit zpět na modrou značku a pokračovat ve směru na Dolní Žandov; kousek před ním se vpravo od cesty u božích muk nalézá smírčí kříž. V Dolním Žandově je možnost občerstvení v hospodě na náměstí.
Z Dolního Žandova dojít po modré značce do Salajny. Zde opustit modrou značku, která pokračuje na Dolní Lažany a pokračovat ve směru na státní silnici Cheb - Mariánské Lázně. Při kontaktu s ní pokračovat po ní cca 1,5 km ve směru na Mariánské Lázně a poté odbočit prvou odbočkou vlevo po okresní silnici na Milíkov. Nedaleko po tomto odbočení se pod vedením VN nachází další starý židovský hřbitov.

mapa

Pamětihodnosti trasy

Milíkov
Empírový kostel sv. Šimona a Judy z let 1818 - 1820. Původní hrázděné usedlosti. Funkční hospoda s namalovaným hnízdem čápů a příznivou otevírací dobou bez sanitárního dne...

Milíkov


Javořina/Kneiflbach
Bývalé lázně v vyhledávaným radioaktivním pramenem. Kosek nad nimi po modré značce se nachází zděná kaplička bývalého poutního místa.

Javořina/Kneiflbach


Podlesí
Nedaleko místní kaplička se nachází stálá výstavka historické hasičské techniky místního Dobrovolného sboru hasičů.

Úbočí/Boršengrun
Hrad zde byl založen Borešem z Rýzmburku r. 1373. Nový majitel Jindřich z Plavna měl neshody s chebskými měšťany, kteří hrad oblehli a po dobytí rozbořili. Z obdélného paláce sevřeného dvěma okrouhlými věžemi střežícími přístup z předhradí byly ještě v 19. století zříceniny, rozebrané r.1846 při stavbě nedalekého ovčína. Dnes pouze stopy po opevnění. Nedaleko zachovalé zbytky starého židovského hřbitova.

Boršengrun


Dolní Žandov
Osada vzniklá patrně při německé kolonizaci koncem 12. století. Prvá písemná zmínka z roku 1197. Kolem roku 1270 byl povýšen na město králem Přemyslem Otakarem II. V 19 století bylo město známé výrobou malovaných tabatěrek. V okolí vývěry minerálních vod.

Dolní Žandov


Salajna
Významný soubor památek lidové architektury - statky chebského typu, např. čp.9 z r.1760 - bývalý z mlýn, jeden z nejstarších zachovaných domů se zvoničkou na střeše, statek čp.13 se zdobeným štítem a polychromií z r. 1805 a další statky sroubeným věncem a ornamenty. Výskyt minerálních pramenů. Obec byla po roce 1945 osídlena Volyňskými Čechy z ruské obce Salajna, kteří změnili původní název Konradsgrun.

Salajna

Příspěvek laskavě zaslal pan Bedřich Pokorný      

Začátek Pěšotrasy


 Naposledy změněno: 24.11.2019 (opt. IE7.0. - 1024x768) Admin®2007-21 Dnes je: Čtvrtek, 28.03.2024, svátek má: Soňa, zítra: Taťána 
Valid XHTML 1.0 Strict