Top Page

Turistika

Meteoradar

Po stopách zaniklých obcí HabartovskaChtěl bych vás pozvat na cyklistickou vyjížďku do historie tohoto regionu. Regionu s krásnou přírodou, regionu se zdevastovanou přírodou způsobenou dolovou činností (nyní zaplať Pánu Bohu již rekultivovanou), regionu s pohnutou historií, regionu se zpřetrhanými historickými vazbami.
Vše začalo někdy v 13. století, kdy na pozvání krále Přemysla Otakara II začalo osidlování našeho pohraničí německými osadníky. S těmi zde život začal a s těmi tu život, alespoň do jisté míry a na určitou dobu i skončil.
Po druhé světové válce zde došlo k vysídlení původního německého obyvatelstva a pokusu o doosidlování vylidněných vesnic, což se v mnohých případech už nepodařilo a vesnice/osady prostě zanikly.
Dalším důvodem zániku vesnic byla přílišná blízkost státní hranice. Bylo stanoveno hraniční pásmo – zakázané pásmo v hloubce 2 km od hranice a hraniční pásmo v hloubce 2 až 6 km od hranice. Ze zakázaného pásma se musely vystěhovat všechny civilní osoby a vstup sem byl povolen pouze na propustku a s doprovodem pohraničníka. Do hraničního pásma se smělo jen na propustku. Tato opatření logicky znamenala začátek konce sídel v této oblasti.
No a poslední důvod zániku vesnic byla expanze důlní činnosti, přechod na povrchovou těžbu, které právě některé vesnice a osady stály v cestě.
Chtěl bych vás tedy pozvat na projížďku po stopách zaniklých vesnic našeho regionu. Když říkám regionu, myslím tím pás vymezený na jihu Sokolovem a táhnoucím se na sever k Vysokému kameni. Regionu trochu zapomenutému, o to však krásnějšímu, regionu syrovému svou vylidněností, regionu s krásnými výhledy do Egerlandu, regionu našemu.

Císařský otisk Leopoldovy Hamry

Jak jsou stránky strukturovány.
V mapce níže je doporučená cyklotrasa, která spojuje jednotlivá zapomenutá místa. Cyklotrasa není v terénu značena, ale je vedena po zpevněných komunikacích a s použitím mapy by neměl být problém trasu nalézti. Když kliknete v mapce na bod označující nějaké sídlo, otevře se vám další stránka s podrobnostmi o tomto místě s mapkami současnými i historickými a s fotografiemi.
V textu je pak čerpáno z podkladů portálu www.zanikleobce.cz, knihy Zaniklé obce na Sokolovsku a císařské povinné otisky jsou ze stabilního katastru cuzk.cz. U císařských otisků bych se rád na chvilku zastavil. Když se podíváme na jejich kvalitu zpracování, podrobnost a uvědomíme si dobou jejich pořízení (roky 1824 - 1843), nezbývá nám než smeknout před dovedností našich předků. Nebudu zde popisovat celou legendu, ve které lze nalézti opravdu všechno, jen snad to že domy označeny žlutou barvou, byly dřevěné, karmínové/růžové pak byly zděné. Lze tu nalézt i jednotlivé druhy plotů, využití zemědělské plochy, prostě vše!
Takže, šťastnou cestu, ať jen prstem po mapě, nebo in natura!

Mapa obci Kámen Kámen Kostelní Kostelní Sněžná Sněžná Mlýnská Mlýnská Liboc Liboc Černá Černá Svažec Svažec Smrčí Smrčí Leopoldovy Hamry Leopoldovy Hamry Sklářská huť Sklářská huť Hřebeny Hřebeny Čistá Čistá Lísková Lísková Bukovany Bukovany Habartov Habartov

Zde je mapa v plné velikosti

Zde je přibližný vzdálenostník mezi jednotlivými zastávkami:
Okruh okolo Medardu – cca 17 km
Čistá – 10 km – Hřebeny – 11 km – Leopoldovy Hamry – 10 km – Liboc – 5 km – Mlýnská – 5 km – Sněžná – 10 km – Kostelní – 2 km – Vysoký Kámen – 17 km – Svažec – 1,5 km – Smrčí – 2,5 km – Sklářská huť
Odbočka: Kostelní – 10 km – Černá

Začátek Cyklotrasy
Pokud chcete vložit komentář k této stránce, prosím, vyplňte následující formulář:
Ukaž emotikony...

Komentáře
Libor (2012-05-25 14:57:01)
Ahoj Milane, to se Ti opravdu povedlo. Dík za zajímavou trasu.
 Naposledy změněno: 24.11.2019 (opt. IE7.0. - 1024x768) Admin®2007-21 Dnes je: Pátek, 01.03.2024, svátek má: Bedřich, zítra: Anežka 
Valid XHTML 1.0 Strict