Top Page

Turistika

Meteoradar

Svobodná spolková republika Kraví horaUž dlouho jsme nebyli v zahraničí, tak jsme přichystali pasy, víza a ve čtvrtek vyrazili na prodloužený víkend ochutnat něco zahraničních vínek do Svobodné spolkové republiky Kraví hora.
Po předrkotání D1 jsme se zastavili na občerstvení v Hustopečích, které stojí za zastávku.

Po restauraci těla už to byl jen kousek do Bořetic, kde jsme se ubytovali v Chalupě u Fibichů (www.chalupaufibichu.cz), krásně zrekonstruované chaloupce s komfortním zázemím, převlékli jsme zimní oděv za letní a hned vyrazili na průzkum spolkové republiky.
Republika se skládá z Dolního Frejdu, Horního Frejdu, Hliníků a Zahraničí. Čítá dohromady 229 sklípků a jeden hotel, takže je kam se podívat. Také zde sídlí několik ministerstev a ambasád.

Výlet bychom mohli přezdívat jako „S utrženou podrážkou“, neb se Hance po několika metrech chůze utrhla podrážka, takže zbytek výletu absolvovala pomocí obvazové techniky.

Jako strategii pro poznávání sklípků jsme zvolili průzkum bojem, abychom nakonec skončili v Zahraničí ve sklípku č. 17. Doporučili nám ho nějací kolemjdoucí, kdy říkali, abychom skočili nahoru k dědkovi, sklípek že má malej, ale víno dobrý. Tak jsme je poslechli a udělali dobře. Název sklípku U dědka už mu pak zůstal.

Pátek

V pátek jsme už měli naplánované kolo. V 10:00 byla objednána exkurze do Templářských sklepů v Čejkovicích. Ne, že bych Templáře nějak miloval, ale prohlídka mohla být zajímavá, tak jsem do toho šel a neprohloupili jsme.
Mimo jiné zde mají největší skleněnou lahev na víno a největší funkční sud na víno v Česku (momentálně naplněný cabernet sauvignovenm). Průvodcem nám byla paní, která tam pracuje už 53! let a byla velmi příjemná.

Ráno jsme museli trochu přichvátnout, neb do Čejkovic jsme jeli přes Vrbice, které jsou na místní poměry na pěkným krpálu a museli jsme hned na začátek překonat 120 výškových metrů a učinili asi, jak tak teď koukám do mapy, i výškový rekord celého výletu.
Po prohlídce Templářských sklepů jsme ještě mrkli k muzeu TGM, na zámeček a do bylinkového ráje Sonnentor, kde vyrábí čaje tou nejpřírodnější cestou. Škoda, že foto nezachytí i tu vůni, která tam byla.

Čejkovice jsme opustili směrem na Čejč a přes pole to vzali na Kobylí. Tam jsme se napojili na Modrohorskou vinnou stezku, která nás zavedla až na rozhlednu Kraví hora.

Po pokochání se jsme s Lubošem sjeli kousek pod rozhlednu ke třetím Božím mukám – meditačnímu místu, kde před námi meditovala nějaká paní (jen v podprsence) s nějakým pánem. Po našem příjezdu meditování zanechala a společně se vzdálili. Výhled odtud na Bořetice a chvíle klidu, byly opravdu meditační ;-).
Vrátili jsme se nahoru k rozhledně a po zelené jsme sjeli do Němčiček, kde jsme chtěli okusit jízdu na bobech. Dráha však byla z technických důvodů zavřená, tak jsme to otočili domů. Večer jsme částečně strávili v 59ce, takovém spíše komerčním sklípku, kde paní prodávala vína místní certifikace VOC, s tramínkem a pak u dědka s burčáčkem a cabernetem.

Sobota

V sobotu jsme se rozjeli na druhou stranu. Přes rozhlednu Slunečná, kde jsme natrefili na start cykloakce "Po Modrých horách"


jsme sjeli do Velkých Pavlovic, kde jsme měli na programu návštěvu sklepů Františka Lotrinského a Opilých sklepů – nové sklepní uličky v moderním designu.
Sklepy otevírali až v jednu hodinu po poledni a dřívější návštěva byla telefonicky odmítnuta, tak jsme se nejprve zajeli podívat na uličku. Vypadá opravdu netradičně, apartmány zde se dají pronajmout (i dlouhodobě), ale nejsem si jist, zda by se mi líbilo očumování mého bydlení turisty….

Po obědě jsme opakovali návštěvu Lotrinských sklepů, tentokrát jsme už najisto sjeli až před vchod, abychom zjistili, že je na něm cedule, že sklepy jsou do odvolání uzavřeny, což mi oprávněně rozlítilo a volal zpět kontaktní osobě, proč mi to neřekl rovnou dopoledne. Mé vyzvánění típnul a poslal SMS, že zavolá..., pak už jsem vychladl a nechal to být.
Z Velkých Pavlovic jsme to vzali na Zaječí, kde první naší zastávkou byl krásný kostel sv. Jana Křtitele, o kterém se dohledala první zmínka z roku 1222. Jeho bohatá stavební historie byla dokonána roku 1912, kdy byla vystavěna nová loď s novou věží, která je dnes vysoká 43 m.

Od kostelíka jsme pak vysupěli k rozhledně Maják, ze které je opravdu pěkný kruhový výhled, především pak na vinařství U kapličky na druhém kopci, které bylo naší další zastávkou.

Tady jsme najeli na Velkopavlovickou cyklostezku a pěkným klesáním sjeli kolem Novomlýnské nádrže do Šakvic.

Projeli jsme Starovičkami a přes Velké Pavlovice a Němčičky se vrátili domů.
Večer jsme měli naplánováno zarážení hory ve Vrbici, ale přijeli jsme pozdě, takže jsme tuto slávu museli vzdát:-( .
Místo toho jsme zavítali zase k Dědkovi. Jeho CM byl ten večer obzvláště lahodný!

V neděli ráno jsme nakoupili suvenýry v podobě červených a bílých vín a vrátili se do Čech.

Tady je pár obrázků navíc. Galerie  

Začátek Cyklotrasy Zajímavosti
Pokud chcete vložit komentář k této stránce, prosím, vyplňte následující formulář:
Ukaž emotikony...

Komentáře
Dosud nikdo nepřidal svůj komentář, buď první...!
 Naposledy změněno: 24.11.2019 (opt. IE7.0. - 1024x768) Admin®2007-21 Dnes je: Čtvrtek, 18.04.2024, svátek má: Valérie, zítra: Rostislav 
Valid XHTML 1.0 Strict